Sveikata ir plastikinė tara
Norime mes to ar nenorime, tačiau šiais laikais mūsų buityje gausu gaminių iš plastiko. Bet kokie plastikiniai gaminiai turi ženklus iš kurių galima sužinoti, koks tai plastikas ir pagal tai suprasti ant kiek jis pavojingas ir kokiomis sąlygomis jo žala mūsų sveikatai didžiausia. Pvz. daugelis plastikų išskiria daug daugiau nuodų jų kaitinimo metu.
Tai liečia plastiką, kuriame supakuoti maisto produktai, kur ne retai jie tiesiogiai liečiasi su plastikinėmis pakuotėmis, plastikiniai buteliai, kuriuose saugojami gėrimai, stalo įrankiai, lėkštės, indai, įvairios kitos talpos ar instrumentai, kurie irgi yra iš plastiko ir/ar naudojasi maisto gamybos proceso metu, kurie sąveikaudami su maistu ar gėrimais per ilgą laiką juos po truputį nuodija.
Jeigu eiti dar toliau, tai įvairūs mūsų namų apyvokos daiktai, vaikų ar gyvūnų žaislai, prietaisai, interjero ar eksterjero plastikiniai elementai, laidai, kaip ir kitos cheminės medžiagos, kurios naudojamos buto apdailos ar remontų metu (pvz. lakai), kurie, kad ir nesiliečia su maistu, tačiau po truputį į orą skleidžia nuodingas medžiagas ar nedideles nuo jų atskilusias atplaišas, kurios per orą ir dulkes mums kvėpuojant gali pakliūti į mūsų kvėpavimo organus ar organizmą, kaip ir į kažkur namie stovintį maistą ir kartu su juo irgi patekti į jį.
Šių visų medžiagų geriau kiek įmanoma labiau vengti. Geriau įsigyti stalo įrankius ar taras iš stiklo, metalo, medžio ar popieriaus, nei pirkti pirmas pasitaikiusias jų plastikines analogijas, kurios žinoma pasižymės maža kaina. Tas pats liečia ir kitus namų apyvokos daiktus ar įvairius prietaisus.
Net jeigu ant plastiko parašyta, kad jis yra saugus maisto produktų ar gėrimų laikymui, daugiau turima omenyje, kad toks plastikas nėra labai nuodingas. Tačiau, kiek suprasite iš šios publikacijos, net ir tokie plastikai, kurie naudojami sąveikoje su maistu ar gėrimais, toli gražu nėra saugūs. Jų įtaka nėra ženkli per trumpą laiką, tačiau gali būti pakankamai didelė per ilgą laiką.
Taip pat, galima gelbėti produktus iš tokių pakuočių, net jeigu juos jūs juose pirkote. Nusipirkus maisto produktus tiesiog iš jų išimti ir perdėti ar perpilti į saugesnę tarą. Tokiu būdu jie trumpesnį laiką kontaktuos su plastikais ir patirs mažesnį jų poveikį.
Išsiaiškinkite plastiko tipą
Ant bet kokių plastikinių gaminių, net jeigu jie neskirti sąveikai su maistu, galima surasti ženklą, kuris nurodo iš kokio plastiko konkretus gaminys pagamintas. Pvz. ant plastikinių butelių jūs tai greičiausiai rasite ant jų dugno.
Plastiko tipai
1. PET, PETE arba PETP
Tai taip vadinami PET’ai ar vienkartinio naudojimo plastikiniai gaminiai. Iš jo dažnai gaminami plastikiniai buteliai. Jie gali išskirti sunkius metalus ir chemines medžiagas, kurios įtakoja žmogaus organizmo hormoninį balansą.
PET yra daugiausiai pasaulyje naudojamas plastiko tipas. Svarbu žinoti, kad jis yra skirtas VIENKARTINIAM naudojimui. Jeigu į tokį butelį pilsite savo vandenį – pasiruoškite tam, kad į jūsų organizmą gali pakliūti kai kurie šarminiai elementai ir per daug didelis kiekis bakterijų, kurios dievina PETus. Polietileno tereftalatas taip pat išskiria kancerogenus.
2. HDP arba HDPE
Plastikas, kuris beveik neišskiria jokių chemikalų. Specialistai rekomenduoja, jeigu įmanoma, pirkti vandenį būtent tokiuose buteliuose. Juose laikomas vanduo bus pats sveikiausias. Tai standus plastikas, kuris dažniausiai yra naudojamas pieno taros, žaislų bei valymo priemonių pakuočių gamybai. Jis yra saugiausias iš plastikų ir kas liečia ekologiją, lengvai perdirbamas. (žr. Didelio tankio polietilenas).
3. PVC, V ar 3V
Iš šios medžiagos pagaminti daiktai išskiria mažiausiai dvi pavojingas chemines medžiagas, iš kurių abi neigiamai įtakoja mūsų organizmo hormoninį balansą.
PVC yra minkštas ir lankstus plastikas, kuris yra plačiai paplitęs. Iš jo yra gaminamos įvairios plastikinės pakuotės, augalinių aliejų buteliai, dantų žiedai vaikams, naminių gyvūnų žaislai, įvairūs interjero bei eksterjero elementai, kompiuterio laidų izoliacija, plastikiniai vamzdžiai, santechnikos gaminiai ir t.t…
Taip pat, PVC yra gan atsparus tiesioginiams saulės spinduliams ir įvairiam orui. Todėl iš jo gaminami dar ir langų rėmai, pavėsinės, iškeliamos lovos ar vandens žarnos. Tačiau ekspertai rekomenduoja susilaikyti nuo jo pirkimo, jeigu galite rasti geresnę alternatyvą. Daugiau apie PVC žalą organizmui (angl. k.).
4. LDPE
Šis plastikas yra naudojamas gaminant plastikinius butelius ar pakuotes. Jis neišskiria cheminių medžiagų į skysčius, kurie yra jame saugojami. Tačiau jis nepavojingas tik tuo atveju, jeigu tai tara su vandeniu. Maisto prekių parduotuvėje geriau vengti pakuočių iš jo, nes tokiu būdu galite suvalgyti ne vien tai, ką nusipirkote, bet ir pakankamai pavojingus jūsų širdžiai chemikalus. (žr. Mažo tankio polietilenas).
5. PP
Šis plastikas paprastai būna baltos ar pusiau permatomos spalvos. Naudojamas kaip sirupų, jogurtų ir įvairių kitų produktų įpakavimas. Polipropilenas yra kietas, lengvas ir karščiui atsparus plastikas. Jis neblogai tarnauja kaip izoliuojanti medžiaga nuo drėgmės, riebalų ar cheminių medžiagų. Santykinai saugus.
Polipropilenas taip pat dažnai naudojamas vienkartinių vystyklų, kibirų, plastikinių butelių kamštelių, margarino, jogurtų, bulvių traškučių pakuočių, šiaudelių, pakavimo juostų ir virvių gamybai.
6. PS
PS arba Polistirenas (seniau vadintas Polistiroliu) yra dažnai naudojamas kavos puodelių ir greito maisto pakuočių gamybai. Jį šildant jis išskiria pavojingus cheminius junginius ir kancerogenus. Polistirenas – tai nebrangi, lengva ir pakankamai tvirta plastiko rūšis, kuri deja visiškai netinkama saugoti karštam maistui ar gėrimams.
7. PC arba plastikas be specialių ženklų
Tai pats pavojingiausias plastiko tipas. Iš jo yra gaminami buteliai vandeniui ir maisto pakuotės.
Polikarbonato taroje saugoti vandenį ar maistą yra kategoriškai nerekomenduotina. Jis išskiria gerai žinomą medžiagą „Bisfenolį A“, dar vadinamą kaip BPA, kuri naikina jūsų endokrininę sistemą, slopina „estrogenų“ gamybą. Ši kategorija apima visus polikarbonato (PC) ir „kitus“ plastikus (pvz. acrylic, abs), kuriems nėra patvirtintų perdirbimo ar antrinio naudojimo protokolų.
2019 m. redakcija, vertė ir papildė: Arvydas G.
Šaltiniai
- Healthy holistic living ir daugelis kitų internetinių puslapių.
- Is your styrofoam coffee cup Safe?
- Tarptautiniai universalieji perdirbimo kodai