Star Trek saga
“Kosmosas – mūsų galutinis pasienis. Tai kosminio laivo „Enterprise“ kelionės, ieškant naujų gyvybės formų ir civilizacijų, drąsiai žengiant tenai, kur dar nežengė nei vieno žmogaus koja“ – panašiais žodžiais prasidėjo pirmieji Star Trek TV serialai.
Tikriausiai teko bent girdėti apie Star Trek. Tai ištisa kosminė saga, apie žmonijos ateitį, kuri kuriama jau penkis dešimtmečius ir susideda iš septynių TV serialų ir keleto meninių filmų, kuriuos visus suskaičiavus gausime daugiau nei 730 epizodų.
Tikroviškumas
Kad ir tai mokslinės fantastikos (SciFi) kūriniai, tačiau juose visada buvo siekiama kuo didesnio tikroviškumo. Dėl to prieš statant naujus Star Trek filmus ar TV serialus, jų kūrėjai paprastai konsultuojasi su įvairiais mokslininkais ir ekspertais, kad kuo tiksliau žiūrovams parodyti kokia ateitis laukia mūsų civilizacijos.
Įtaka mūsų civilizacijai
Ne taip senai mūsų galaktikoje buvo atrasta žvaigždė, šalia kurios, kiek buvo teigiama, buvo aptiktos gigantiškos konstrukcijos ir mokslininkai pradėjo kurti įvairias versijas, kas tai galėtų būti. Viena iš plačiai nuskambėjusių versijų buvo tai, kad tai Daisono sfera, kurios idėja, kaip ir daugelis kitų, jau senai įgyvendinta Star Trek TV serialuose. Panašai ir kas liečia daugybę įvairių išradimų, kad ir paprasčiausius mobilaus ryšio telefonus ar planšetes.
Pirmosios planšetės ir mobilaus ryšio telefonai (Star Trek atveju „komunikatoriai„, pvz. TOS), buvo demonstruoti dar 1967 metais, pačiame pirmajame Star Trek TV seriale!
Mokslininkai ir išradėjai jau daug metų semiasi idėjų iš Star Trek, kaip ir Star Trek jų semiasi iš mokslinių teorijų ar hipotezių, kur kūrybingi šios kosminės sagos režisieriai ir rašytojai, jas sugeba paversti šioje istorijoje jau egzistuojančiais ir praktikoje naudojamais dalykais. Tai stiprokai vėliau palengvina gyvenimą išradėjams, kurie kuria naujas technologijas, jeigu konkreti hipotezė ar teorija vėliau pasitvirtina ir technologijos pradeda vystytis šia linkme. Juk nieko nėra paprasčiau, kaip paimti jau mokslinėje fantastikoje realizuotą koncepciją ir ją paversti realiu produktu.
Gene Rodenberry
Šiuo metu jau velionis Eugene Wesley Roddenberry, paprastai vadinamas tiesiog kaip Gene Rodenberry, kuriam Star Trek idėja kilo 1964 metais, buvo futuristas, freelanceris rašytojas ir režisierius, kuris Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo JAV oro pajėgų lakūnu ir atliko net 89 karines misijas. Pasibaigus karui, iki 1949 metų, jis ir toliau dirbo lakūnu, tik jau komercinėje aviacijoje, po ko nusprendė pratęsti tėvų tradiciją ir iki 1956 metų dirbo policininku. Išėjus iš policijos, jis pradėjo kurti kino filmų scenarijus, vienas iš kurių ir buvo Star Trek.
Taip pat, verta paminėti ir kitą, pakankamai vaisingą šio autoriaus idėją, tai TV serialas „Earth Final Conflict” (EFC), kuriame irgi gausu labai pažangių idėjų ir technologijų, kad ir išmanieji telefonai, kurie šiuo metu jau nieko nebestebina – gan panašus įrenginys šiame TV seriale egzistavo dar prieš jiems atsirandant. Na tik EFC „Global” (taip šis įrenginys tenai vadinosi), turėjo daug daugiau funkcijų, nei išmanusis telefonas, bet juk tai tik pradžia.
Star Trek TV serialai
Žemiau rasite trumpus Star Trek TV serialų aprašymus, kur atskleidžiama ir šiek tiek detalių apie jų istoriją („spoilers„).
Star Trek: The Original Series (TOS, 1966–1969)
Originalios serijos (TOS) – pirmasis Star Trek TV serialas, kuris pasakoja apie kosminio laivo USS Enterprise penkerių metų misiją – „drąsiai žengiant tenai, kur dar nebuvo žengusi nei vieno žmogaus koja“! Šio TV serialo veiksmas vyksta dvidešimt trečiame amžiuje, apie 2266 – 2269 metus.
Pagrindiniai vaidmenys: Viljamas Šatneris (laivo kapitonas Džeimsas T. Kirk), Leonardas Nimoy (kapitono padėjėjas Spock), DeForest Kelley (daktaras Leonard „Bones” McCoy) ir kiti.
Star Trek: The Animated Series (1973–1974)
Tai buvo animacinis TOS pratęsimas (su tais pačiais personažais, kaip ir TOS), siekiant animacijos pagalba parodyti didesnę nežemiškų pasaulių ir gyvybės formų įvairovę, kas tuo metu dar buvo sunkiai realizuojama paprastame kine.
Star Trek: The Next Generation (TNG, 1987–1994)
Sekanti karta (TNG) – pirmasis Star Trek TV serialas, kurio veiksmas pradėjo vykti 24 amžiuje, po kurio tai tapo lyg Star Trek standartu ir daugelis vėlesnių šios kosminės sagos istorijų, irgi vystėsi šiame amžiuje.
Nemažai Star Trek gerbėjų šį TV serialą laiko klasikiniu ir tradiciniu Star Trek TV serialu, nepaisant to, kad prieš tai buvo sukurtas TOS. Tačiau TOS gal labiausiai skiriasi nuo visų vėliau sukurtų šios sagos kūrinių. Šio TV serialo metu labiau „apsibrėžė” kas yra žvaigždžių laivynas, jungtinė planetų federacija, pirmoji direktyva, Star Trek technologijos (pvz. „holodeck„), kosminių laivų dizainas, etiketas, apranga ir daugelis kitų aspektų.
Pagrindiniai vaidmenys: Patrikas Stiuartas (kapitonas Žanas Lukas Pickardas – gerai internautams žinomas su jo „facepalm” meme), Džonatanas Freikas (kapitono padėjėjas Viljamas Raikeris), LeVar Burton (inžinierius Džodi La Foržas), Marina Sirtis (telepatė patarėja Diana Troi) ir kiti.
Star Trek: Deep Space Nine (DS9, 1993–1999)
Tolimas kosmosas 9 (DS9) pratęsė TNG istoriją. Nemaža šio TV serialo dalis vyksta kosminėje stotyje „Tolimas Kosmosas 9„, kaip buvo ir pavadintas šis TV serialas.
Šioje istorijoje, be daugelio kitų nuotykių, mūsų galaktikos pusei kyla mirtinas pavojus ir viskas priklauso nuo šios istorijos herojų. Kadangi jų kosminė stotis atsiduria šių įvykių centre ir dėl jos pradeda virti didžiulio masto kosminės batalijos. Kaip ir šių įvykių eigoje, federacija šiai stočiai priskiria labai galingą eksperimentinį karinį laivą USS Defiant, su kuriuo šis TV serialas tampa kiek labiau panašus į kitus šios sagos TV serialus, kurių veiksmas vyksta kosminiuose laivuose.
Pagrindiniai vaidmenys: Avery Brooks (kapitonas Bendžaminas Sisko), Nana Visitor (majorė Kira Neris), Terri Farrell (mokslininkė Džazija Dax), Rene Auberjonois (saugumo viršininkas Odo), Armin Shimerman (ferengi Quarkas), Andrew Robinson (kardasiečių šnipas Garakas), Michael Dorn (Worf) ir kiti.
Star Trek: Voyager (VOY, 1995–2001)
Keliautojas (VOY), kuris buvo pavadintas kosminio laivo USS Voyager pavadinimu.
Labai galinga ir nežinoma nežemiška jėga, TV serialo herojus ir jų kosminį laivą nubloškia į mums tolimą ir nepažįstamą mūsų galaktikos kampelį, kur niekas niekada iš mūsų galaktikos pusės dar nesilankė, kur laukia tiek daug visko nežinomo ir neištirto, tačiau iš kur sugrįžti namo į Žemę ar bent į federacijos teritorijas, komandai gali užtrukti 70 metų laiko.
Verta paminėti, kad šio TV serialo pagrindinis personažas, kosminio laivo USS Voyager kapitonė Ketrin Džeinvei, padarė didelę įtaką pasaulio moterims. Jos labai stiprus ir valingas personažas joms tarnauja kaip stiprybės ir įkvėpimo šaltinis.
Pagrindiniai vaidmenys: Keit Mulgrew (kapitonė Ketrin Džeinvei), Robertas Beltranas (jos padėjėjas Čakotai), Timas Russ (saugumo viršininkas Tuvok), Ethanas Philips (Neelix), Džeri Ryan (Septinta iš Devynių), Robertas Picardo (daktaras) ir kiti.
Startrek: Enterprise (ENT, 2001–2005)
Enterprise (ENT), kuris pavadintas kosminio laivo USS Enterprise pavadinimu.
TV serialo veiksmas vyksta 22 amžiuje, sukūrus vieną iš pirmųjų „warp” variklių, kuris gali skristi greičiau už šviesą, kada žemiečiai žengia tik pirmuosius žingsnius į tolimąjį kosmosą, kada neegzistuoja dar jungtinė planetų federacija ar kituose Star Trek TV serialuose savaime suprantamos technologijos ir įvairūs patogumai, kur tenka šio TV serialo herojams tapti šių visų dalykų pradininkais.
Pagrindiniai vaidmenys: Skotas Bakula (kapitonas Džonatanas Arčer), Džolene Blalock (kapitono padėjėja T’Pol), Konnoras Trinneer (vyr. inžinierius ‘Trip’ Tucker III), Džinas Billingsley (daktaras Phlox), Linda Park (ryšininkė Hoši Sato), Dominikas Keating (saugumo viršininkas Malkolmas Reed) ir kiti.
Star Trek: Discovery (2017- … )
Atradimas – tai naujas ir dar tik kuriamas TV serialas, kurio veiksmas, kaip teigiama vyksta po ENT įvykių ir dešimtmetis prieš prasidedant TOS įvykiams. TV serialas pasižymės naujausiais vaizdo efektais, tačiau klausimas ar jis bus panašus į tradicinį Star Trek.