Pentagrama
Daugelis apie šį simbolį sužinojo iš Holivudo meninių filmų, kur dažnai pentagrama traktuojama panašiai kaip ir kryžius: jeigu ji apversta – simbolizuoja neigiamas jėgas, ne apversta – teigiamas jėgas.
Pirmosios apie šį ženklą iki šių dienų išlikę istorinės užuominos datuojamos 3500 metais prieš mūsų erą ar Kristaus gimimą, iš ko aiškėja, kad šis simbolis yra mažiausiai 5500 metų senumo.
Keletas pentagramos reikšmių
-
Galios simbolis – simbolizuojantis penkis kampus, kurie savo galia aprėpia visą pasaulį.
-
Apsauginis simbolis – simbolizuojantis penkių elementų (iš kurių sukurta visata) apsaugą. Viduramžiais populiarumą turėjo apsauginiai amuletai su šiuo ženklu, kaip ir šie simboliai buvo tvirtinami virš namų durų, kad apsaugoti namus ar žmogų nuo piktųjų dvasių, blogio ar demonų. Taip pat manoma, kad jis apsaugoja ar net suteikia imunitetą ir nuo užkeikimų ar prakeiksmų.
-
Riterių simbolis, kuris buvo piešiamas ant riterių skydų. Penki kampai simbolizavo penkias dorybes: dosnumą, mandagumą, skaistumą, riteriškumą ir pamaldumą.
-
Krikščionių simbolis – kuris simbolizavo penkias Kristaus žaizdas.
-
Pitagorizmo simbolis – simbolizuojantis žmogaus tobulumą. Pitagoro pasekėjai jį vadino „Pentalpha”, kuri truputėlį skiriasi nuo klasikinės pentagramos. „Pentalpha” buvo siejama ir su astronomijos studijomis.
-
Laisvųjų mūrininkų simbolis – kurį jie paveldėjo iš pitagorizmo ir naudoja tik pačią penkiakampę žvaigždę.
-
Įvairių pagoniškų kultūrų simbolis – dėl ko greičiausiai ir buvo paverstas neigiamu simbolių.
-
Žmonijos atgimimo simbolis – Rozenkreicerių tikėjime, kurie išpažįsta „Kabalą“. Taip pat simbolizuojantis ir tikėjimo ar vidinių (dvasinių) paslapčių studijas.
-
Gyvybės ir žmonijos simbolis – penki rankos pirštai, penki pojūčiai, penki žmogaus amžiaus periodai. Pagal šią filosofiją viskas susideda iš penketų.
-
Požeminių iščių simbolis – iš kurių gimė visa žmonija. Taip jis buvo traktuojamas senoviniuose Egipto ir Keltų tikėjimuose.
-
Žmogaus simbolis – Hermetizmo magijoje, pentaklių sistemoje.
-
Penkiakampis lotosas Budos rankose – Budizme simbolizuoja žmogaus kelionę į pašviesėjimą.
-
Šivos simbolis – Šiva buvo vadinama penkiaveide ar „panchanana“ ir pentagrama dar ir dabar naudojama kaip jos simbolis.
-
Čigonų simbolis – čigonai ir dabar iš obuolio pjausto penkiakampį simbolį, kuris pagal juos simbolizuoja žinių žvaigždę.
-
Judėjų tiesos simbolis – simbolizuojantis penkias biblijos knygas, kurios atstovauja visą jų pasaulėkūros koncepciją.
-
Gnosticizmo simbolis – kuris buvo dar vadinamas degančia žvaigžde.
-
Druidų simbolis – simbolizuojantis dievybę ir penkis elementus (kaip ir daugelyje pagoniškų tikėjimų).
-
Žiemos ir vasaros simbolis – Jeigu viršuje tik vienas kampas – simbolizuoja vasarą; jeigu du kampai – simbolizuoja žiemą. Taip šis ženklas buvo traktuojamas tamsiaisiais amžiais.
-
Saliamono simbolis – „Signum Salmonis“ – kryžiuočių tamplierių simbolis.
Wu Xing filosofija
Pentagramos ar penkių elementų Wu Xing filosofija, Kinijoje yra žinoma nuo senovės.
Wu Xing reiškia penkis elementus, stichijas, veiksmus, judesius, stulpus, frazes ir būsenas. Rytų filosofijos esminis principas, įvairių dalykų ir stichijų sugretinimas, kaip penki elementai ir penki žmogaus pirštai, iš kurių kiekvienas atstovauja tam tikrą elementą. Arba pvz. dvi žmogaus rankos, iš kurių viena atstovauja Yin, o kita Yang.
Šiuo atveju „pentagrama” simbolizuoja penkis elementus: medis, ugnis, žemė, metalas ir vanduo. Kartu ir dvi galimas stichijų judėjimo kryptis: pagal laikrodžio rodyklę – kurianti kryptis; prieš laikrodžio rodyklę – griaunanti kryptis.
Tai universali kinų filosofija, kuri aprėpia visas jų tradicines sritis.
Šaltiniai
- The Way of Pentagram
- Wikipedia