Pasaulis – Kaip gyvena japonai
Japonija yra keista šalis, kurioje super šiuolaikiškos technologijos yra simbiozėje su daug amžių senumo tradicijomis. Japonų kultūra yra visai nepanaši į mūsų. Dėl to daugelis jų tradicijų gali mums pasirodyti keistos.
1. Patys didžiausi keiksmažodžiai pas japonus prilygsta mūsų žodžiams „durnius“ ar „idiotas“. Įžeidimo lygmuo priklauso nuo intonacijos ir to kaip garsiai tai sakoma.
2. Japonų kalboje vienu metu yra naudojami trys rašybos būdai: „kandži“ (hieroglifų raštas), „hiragana“ (japoniškų žodžių užrašymo skiemenimis sistema), „katakana“ (kurios pagalba yra rašomi paskolinti iš kitų kalbų žodžiai). Pabandykite tame susigaudyti!
3. Japonų kalba turi keletą mandagumo lygmenų: pokalbių, pagarbus, mandagus ir labai mandagus. Daugelis moterų bendrauja pagarbiai, o vyrai dažniausiai naudoja pirmąjį iš išvardintų būdų.
4. Japonų kalboje mėnesiai neturi pavadinimų. Vietoj jų jie turi eilės numerį, pvz. rugsėjis – „kugacu“, kas reiškia „devintasis mėnuo“.
5. Šioje šalyje yra labai specifinis požiūris į pornografiją. Ji tenai yra pardavinėjama visur. Kiekvienoje parduotuvėje galima rasti lentyną su hentajumi. Didelėse parduotuvėse tam yra skirti ištisi aukštai.
6. Sutikimo mylėtis amžius Japonijoje yra 13 metų. Tai reiškia, kad trylikamečiui sutikus užsiimti seksu, tai nesiskaitys kaip išprievartavimas.
7. Kaip nebūtų keista, bet seksualiniai nusikaltimai Japonijoje yra labai reti. Greičiausiai tai prieš tai išvardintų punktų pasekmė.
8. Trečdalį santuokų šalyje organizuoja tėvai, kurie superša jaunuolius.
9. Restoranuose yra nepriimta mokėti arbatpinigius. Manoma, kad jeigu klientas bando palikti papildomus pinigus, jis tokiu būdu nuvertina suteiktą paslaugą. Bandymas palikti arbatpinigius bus suprastas kaip išmaldos palikimas…
10. Japonai labai daug kalba apie maistą. O valgydami būtinai giria maisto patiekalus. Laikoma labai nemandagiu tonu, jeigu valgymo metu žmogus bent bent du kartus neištaria „labai skanu“.
11. Japonai yra tikri darboholikai. Čia yra priimta ateiti į darbą bent pusvalandžiu ankščiau, nei jis prasideda ir dirbti be pietų pertraukos po 15-18 valandų per parą.
12. Japonų kalboje net yra specialus žodis, kuris reiškia mirtį nuo pervargimo. Šis žodis skamba kaip „karoši”. Kiekvienais metais dėl šios mirties priežasties šioje šalyje miršta po apytiksliai dešimt tūkstančių žmonių.
13. Japonijoje nebūna gastrabaiterių (svetimšalių darbuotojų, kurie yra išnaudojami). Pagal jų įstatymus minimali užsieniečio alga turi viršyti vidutinį japonišką atlyginimą. Tačiau, jeigu japonai ir kviečia užsieniečius dirbti pas save, tai paprastai būna tik labai aukštos kvalifikacijos specialistai.
14. Šiauriniuose Japonijos miestuose visi šaligatviai yra šildomi šaltu metų laiku. Dėl to tenai nebūna plikledžio. Tačiau pas japonus nėra centrinio šildymo ir visi savo namus šildo savarankiškai.
15. Japonijos gatvėse galima išvysti specialias dėžutes, kurios yra skirtos lietsargiams. Jeigu prasideda lietus, bet kas gali pasiimti iš jų sau lietsargį. Pasibaigus krituliams yra priimta šiuos lietsargius palikti artimiausioje tokioje dėžutėje.
16. Japonai yra be galo sąžiningi. Pamestą piniginę 90% tikimybe eis atsiimti artimiausiame radinių biure.
17. Japonijoje yra įteisinta mirties bausmė. Daugelio bausmių metu asmeniškai jose dalyvauja jų teisingumo ministras.
18. Tokijas yra labai saugus miestas. Čia ant tiek ramu, kad net šešiamečiai vaikai savarankiškai naudojasi visuomeniniu transportu.
19. Japonijoje nėra plėšikų. Net po stambių kataklizmų, pvz. žemės drebėjimų niekam net į galvą nešaus kėsintis į svetimą turtą.
20. Japonų policininkai yra patys sąžiningiausi pasaulyje ir visiškai neima kyšių. Nebent retkarčiais atleidžia smulkius nusižengimus vienam ar kitam svetimšaliui turistui.
21. Japonų šeimose yra normalu, kad brolis su seserimi visai nebendrauja ir net nežino vienas kito telefono numerio.
22. Japonijoje yra sąlyginai nedidelės pensijos. Didžiausios išmokos seneliams siekia tik apytiksliai 300 dolerių. Manoma, kad kiekvienas japonas pats turi pasirūpinti savo senatve.
23. Japonai beveik niekada nekviečia svečių pas save. Daugeliu atvejų jų ištartus žodžius „kada nors užsukite” derėtų suprasti tik kaip mandagaus bendravimo subtilybę.
24. Japonijoje visada pirmoje eilėje yra aptarnaujami vyrai. Restorane vyras visada pirmas atlieka užsakymą ir jam pirmam atnešami gėrimai. Pirmiausiai visur yra sveikinamasi su vyrais, o tik po to su moterimis.
25. Japonų telefonuose yra įrengta speciali sistema, kuri praneša apie kritines situacijas. Jeigu įvyksta koks nors gamtinis kataklizmas, visi atitinkamo regiono mobilieji telefonai apie tai pirmiausiai informuoja garsiu garsiniu signalu, o po to gauna pranešimą apie tai kas nutiko ir kaip visiems derėtų elgtis.
26. Pas japonus nėra išsireiškimo „aš tave myliu”. Japonai tam yra per daug kuklūs ir jiems tai yra per daug drąsūs žodžiai. Norėdami kam nors prisipažinti meilėje, jie tam naudoja aplinkinius žodžius.
Parengta pagal informaciją iš interneto.