Briusas Li
„Atsikratyk savo minčių. Tapk beformiu, bekūniu – kaip vanduo. Tu gali vandenį įpilti į puodelį, jis virs puodeliu. Į butelį ir jis virs buteliu. Į virdulį ir jis virs virduliu. Dabar vanduo gali išbėgti ar sudužti. Būk vandeniu mano drauge” – Briusas Li (angl. „Bruce Lee„).
Kaip jau supratote, šis straipsnis apie Briusą Li, kuris buvo legendinis kovos menų meistras, aktorius, režisierius, filosofas ir džit kiun do (ang. jeet kune do) ušu stiliaus įkūrėjas.
Vaikystė
Briusas gimė 1940 m. lapkričio 27 dieną, San Franciske, katonietiškos operos dainininko Lee Hoi Chuen šeimoje. Jo mama buvo kinų ir vokiečių kilmės ir Briusas irgi paveldėjo šiek tiek europietiško kraujo. Jį pavadino Lee Džun Fan (Mažasis Drakonas, kin. 李小龍), kitais kinų kalbos dialektais: Lee Siu Lung ar Li Xiaolong.
Kai Briusui buvo vieneri, jo tėvai grįžo į Kiniją. Sulaukus 5, jis pirmą kartą pakliuvo į kino ekranus, kur vaidino vaikiškus vaidmenis filmuose: Žmonijos Gimimas (1946) ir Fu gui fu yun (1948).
Studijos
Nuo 12 metų, Briusas pradėjo mokytis koledže, kur vienas nuotykis pakeitė jo gyvenimą. Pakeliui į koledžą jį užpuolė ir sumušė gatvės mušeikų gauja. Tas paskatino Briusą susidomėti kovos menais ir penkerius metus laiko, jis studijavo ušu stilių wing chun, pas jau legenda tapusį ušu meistrą IP Man (Yip Man, kin. 葉問). Tai buvo vienintelis kartas, kai Briusas iš kažko mokėsi kovos menų.
Be kovos menų, Briusas mokėsi šokti ir sulaukęs 18 metų laimėjo Honkongo „čia čia čia” šokių konkursą!
Tačiau per savo karštą temperamentą ir greitus kumščius, jis turėjo daug problemų su Honkongo policija ir jo tėvai patarė jam išvykti į JAV.
Sugrįžimas į Ameriką
Briusas savo tėvų patarimo paklausė ir 1959 metais išvyko į San Franciską, kur apsistojo kinų kvartale ir dirbo vietiniame kinų restorane.
Vėliau išvažiavo į Sietlą, kur universitete pradėjo studijuoti filosofiją. Tuo pačiu metu, jis rasdavo laiko dar ir kovos menams. 1963 m. susipažino su savo būsima žmona Linda Emery ir atidarė savo pirmąją ušu mokyklą.
Apie 1960 metus Briusas Li jau buvo susipažinęs su populiariausiais JAV kovos menų meistrais, tokiais kaip kenpo ir karate ekspertas Edas Parkeris ar tae kwon do meistras Jhoon Rhee.
Vėliau Briusas pradėjo lankytis rytų kovos menų turnyruose ir vieno iš turnyrų metu susipažino su Holivudo šukuosenų stilistu, kuris jį supažindino su TV prodiuseriu Viljamu Dozier.
Tuo metu Briusas atidarė savo antrąją ušu mokyklą, Kalifornijoje, netoli Holivudo ir persikraustė į tenai gyventi.
Kino karjera
Viljamas Dozier ketino animacinį „žaliosios širšės“ personažą perkelti į TV ekranus ir ieškojo aktoriaus, kuris galėtų atlikti žaliosios širšės porininko, vardu „Kato” vaidmenį. Briuso bandomasis filmavimas buvo sėkmingas ir jis pradėjo filmuotis „Žaliojoje Širšėje“, ko pasekoje viskas klostėsi kiek keistai, nes Briusas pradėjo gauti daugiau gerbėjų dėmesio, nei aktorius, kuris vaidino pagrindiniame vaidmenyje.
Tada Briusas Li atidarė dar vieną ušu mokyklą, šį kartą Los Angelo mieste, kur vedė ušu pamokas įvairioms įžymybėms. Taip pat jis pradėjo tobulinti savo wing chun techniką ir į savo arsenalą papildomai įtraukė Okinavos karate, tradicinį boksą, kaip ir tuo metu užgimė pirmosios jo kovos stiliaus džit kiun do (ang. jeet kune do) užuomazgos. Džit kiun do – „kumščio perėmimo technika“ (aplenkiančio kumščio sistema).
Vėliau jam teko vaidinti nedidelį vaidmenį kino filme Marlowe (1969 m.) ir dėl šiame filme pademonstruotos gražios kovos, buvo pakviestas sudalyvauti ir keliose TV serialo „Longstreet” (1971 m.) scenose. Po šios nedidelės sėkmės Holivude, aktorius nusprendė važiuoti į Honkongą, kur juo susidomėjo prodiuseris Raymond Chow, kuris tuo metu kaip tik įkūrė „Golden Harvest Productions“ kompaniją.
Karjera Honkonge
Kadangi Briusas buvo populiarus tarp jaunimo Kinijoje, Raymond Chow jam pasiūlė pagrindinį vaidmenį filme „Didysis Bosas” (1971 m.) (ang. “The Big Boss”). Šis filmas buvo mažo biudžeto ir jį filmuojant kūrybinė grupė gyveno labai prastomis sąlygomis. Tačiau pristačius šį filmą publikai, jis susilaukė didelės sėkmės ir Raymondas greitai sukūrė kitą scenarijų, dar vienam filmui „Įnirtingas kumštis“ (1972 m.) (ang. “Fist of Fury”), kuriam paskyrė jau kiek didesnį biudžetą. „Įnirtingas kumštis” pasakojo Chen Zhen istorija, kuri vėliau dar daugybę kartų buvo ekranizuota.
Šis Briuso filmas, taip pat susilaukė didžiulės sėkmės ir jis nusprendė įkurti savo kino studiją „Concord Productions“, kad toliau savo karjerą paimti į savas rankas, rašyti savus scenarijus, pačiam režisuoti ir vaidinti savo filmuose.
Sekantis, jau pačio Briuso filmas buvo „Drakono Kelias“ (1972 m.) (ang. Way of The Dragon, dar žinomas kaip Return of The Dragon). Šis filmas turėjo didesnį biudžetą, kas reiškė geresnes filmavimo vietas ir geresnius oponentus. Šį filmą Briusas kūrė Romoje, Italija. Jis pakvietė filmuotis tokias to meto įžymybes, kaip karate legendą Robertą Veilą ir septynis kartus tapusį JAV karate čempionu, Čaką Norisą (angl. Chuck Norris).
Šio filmo sėkmė buvo tokia didelė, kad jis net susilaukė Holivudo dėmesio. Tačiau, tik užbaigus filmo „Drakonas įeina“ (1973) (ang. Enter The Dragon) filmavimą, Briuso gyvybė užgeso…
Briuso Li mirtis
Apie jo mirtį, kaip ir gyvenimą, sklando daug įvairių legendų, pvz., jo gerbėjų puoselėjamos viltys, kad jis galbūt net nemirė, o tiesiog vengdamas viešumos imitavo savo mirtį.
Tačiau oficiali versija yra tokia, kad paskutinio filmo kūrimo metu, jis jautėsi blogai. Tai patvirtino jo draugai ir bendradarbiai. Pagal jo žmonos, Lindos Lee pasakojimą: liepos 20 dieną, 14h, Briusas susitiko namie su Raymondu Chow, kad aptarti jo sekančio filmo „Žaidimas su mirtimi“ kūrimą. Susitikimas užtruko iki 16h. ir Briusas nusprendė aplankyti savo kolegę, aktorę Beti Ting Pei. Viešint pas ją, jam stipriai suskaudo galva ir Beti jam davė tabletę nuo galvos skausmo. Apie 19:30 Briusas nusprendė prigulti ir nusnūsti. Vėliau, nepavykus jo pabudinti, buvo iškviesta greitoji pagalba, kuri jį 10 minučių laiko nesėkmingai stengėsi atgaivinti ir jis buvo išvežtas į ligoninę. Tačiau nuvažiavus iki ligoninės, jis jau buvo miręs…
Vėliau buvo nustatyta, kad Briuso Li galvoje buvo auglys, kuris greičiausiai „sureagavo” su vaistuose buvusiais analgetikais.
Paveldas
Po Briuso Li mirties, iš įvairių ankščiau su juo nufilmuotų ir nebūtinai panaudotų prieš tai scenų, buvo sukurtas dar vienas meninis filmas „Žaidimas su mirtimi“ (1978) (ang. Game of Death). Tačiau daugelio Bruce Lee gerbėjų nuomone, jis toli gražu neprilygo jo kitiems filmams.
Kad ir Briusas Li mirė, po savęs jis paliko kitokį pasaulį. Jo dėka, visame pasaulyje išpopuliarėjo rytų kovos menai, kuriems jis galima sakyti atvėrė duris į visą pasaulį, kas revoliucionizavo kinematografiją ir koviniai filmai nuo to laiko tapo daug labiau dinamiški, su daug aukštesnės kokybės kovos elementais, nei buvo prieš tai.
Jis buvo šios srities pradininkas!
Šaltiniai ir puslapiai apie Briusą Li
- IMDB;
- Wikipedia;
- Virtualus Briuso Li memorialas;
- bruceleefoundation.com